FAQ

Tak, jeżeli jest przygotowana do sprzedaży z całym systemem korzeniowym. W ok. 70% przypadków jodła będzie rosła w Państwa ogródku. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jodła kaukaska jest wrażliwa na gwałtowną zmianę temperatury i ogrzewanie podłogowe. Proszę pamiętać, że jeżeli kupicie Państwo drzewko bez systemu korzeniowego, której jest na rynku bardzo dużo, to jej przesadzenie jest niemożliwe. Takiego iglaka należy zutylizować.

Przede wszystkim zapewnić jej dostęp do wody poprzez podlewanie (wersje doniczkowe) lub umieszczanie w wodzie (wersje cięte) oraz unikać przegrzewania – optymalna temperatura to 18-19°C. Ponadto zakładać lampki wykonane w technologii LED, bowiem nie nagrzewają się jak te tradycyjne z żaróweczkami.

Cięta jodła wytrzyma w dobrej kondycji ok. 6 tygodni przy zachowaniu należytej pielęgnacji. Doniczkowa może przetrwać całą zimę, jeśli odpowiednio ją zahartujemy, będziemy podlewać, a po okresie świątecznym rozhartujemy i pozostawimy w chłodnym pomieszczeniu o temp. ok. 10°C. Pamiętajmy, by w tym czasie codziennie podlewać choinkę i zraszać gałązki. Jeżeli zamierzamy przesadzić drzewko z doniczki do gruntu, to wykonajmy ten zabieg na wiosnę, kiedy ustąpi mróz i przymrozki. Czasem może to być dopiero w maju.

Oba iglaki są dość odporne, jednak to jodła kaukaska najdłużej zachowuje igliwie oraz świeżość w warunkach domowych. Aby dłużej cieszyć się piękną choinką w salonie, należy pamiętać o kontroli temperatury (poniżej 20°C) oraz codziennym podlewaniu letnią wodą oraz lekkim zraszaniu galązek.

Jeśli chcemy mieć ładne drzewko, które będzie budzić zachwyt wśród domowników i gości, wybierzmy majestatyczną jodłę kaukaską, która już na stoisku handlowym powinna wyróżniać się soczystym, zielonym kolorem, elastycznymi gałązkami oraz grubymi igłami. Świerk podobnie. W miarę możliwości, decydujmy się na te 1. klasy.

Wszystko zależy od upodobań kupującego. Warto wiedzieć, że doniczkowa będzie nieco droższa, ale dłużej wytrzyma i można ją zasadzić w przydomowym ogródku. Natomiast cięta będzie kosztować mniej, lecz jej trwałość jest ograniczona i po 6 tygodniach nadaje się tylko do utylizacji.

Jeśli chcemy nabyć drzewko w doniczce, a po Świętach planujemy przesadzić je do gruntu, to zapytajmy sprzedawcę, czy taka choinka była od początku uprawiana w donicy, czy może została okrutnie „dopasowana” do doniczki przed kilkoma dniami. W drugim przypadku chodzi o palowy system korzeniowy, który najpewniej został poważnie uszkodzony, dlatego podzieli los drzewka ciętego. Zawsze sprawdzajmy kondycję drzewka, nawet tego doniczkowanego „od sadzonki”.

Plantacja choinek to zajęcie dla wytrwałych, ponieważ na pierwszą ścinkę czeka się zwykle 8-10 lat. Mitem jest opinia, że po umieszczeniu sadzonki w gruncie nie trzeba nic robić, bo „rośnie samo”. Nic bardziej błędnego – praca na plantacji to regularne zabiegi pielęgnacyjne jak: przycinanie, zraszanie, sprawdzanie właściwości gleby i wiele innych czynności, które wykonuje się stale przez 8-9 mies. w roku.

Jodły kaukaskie, które sprowadzamy z Danii wyróżniają się ponadprzeciętnymi walorami estetycznymi. Ich piękno jest doceniane praktycznie przez wszystkich, a to za sprawą tego, że Dania to kraj leżący w południowej części Skandynawii. W związku z tym posiada wybitne warunki glebowo-klimatyczne, tak potrzebne do prawidłowego rozwoju tego gatunku iglaka. Wilgotny klimat z łagodnymi zimami i niezbyt gorącymi latami to raj dla jodły kaukaskiej, która odwdzięcza się bujnym rozwojem. Inną sprawą jest, że dopłacając niewiele więcej, otrzymujemy naprawdę wyborną choinkę, która podoba się ludziom, a ponadto może przebywać w domu przez długi czas, nie gubiąc przy tym igieł.

Ogólnie rzecz biorąc, plantacja tego gatunku w naszym kraju to nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga od szkółkarza dużej wiedzy i doświadczenia oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Najbardziej korzystnymi warunkami glebowo-klimatycznymi dla jodły wyróżnia się Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk i lokalnie, każdy obszar, gdzie mamy do czynienia z: glebą o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH, otoczeniem zbiorników wodnych dających wilgoć oraz brakiem dużych mrozów zimą i upałów latem.