Co robić, by żywa choinka stała jak najdłużej? Sprawdzone metody

Co robić, by żywa choinka stała jak najdłużej. Sprawdzone metody

Nadejście grudnia to najwyższy czas, aby na poważnie pomyśleć o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia oraz rozpocząć realizację większości planów, a w konsekwencji cieszyć się świątecznym czasem bez zmartwień. Oczywiście numerem jeden na liście zakupów będzie żywa choinka, która stanowi najważniejszy symbol świąt. Wielu z Was często kieruje do nas pytania, co zrobić aby naturalna choinka przetrwała święta, ciesząc swoim widokiem domowników i gości. Dlatego też poniżej przygotowaliśmy kilka kluczowych porad, które pomogą Wam nabyć odpowiednie drzewko oraz zachować jego świeżość przez długi czas.

Dowiedz się, jak i kiedy kupić choinkę, aby stała dłużej

Zanim przejdziemy do konkretów, pamiętajmy że żywotność iglaka zaczyna się już na etapie jej zakupu. W tym celu najlepiej wybrać się do szkółki lub na tradycyjne choinkowe stoiska handlowe Zator, które co roku pojawiają się w Waszej okolicy. Generalna zasada jest taka, aby kupować tuż przed świętami, ponieważ sprzedawcy tak samo, jaki kupujący odwlekają ten moment ze względu na spodziewaną dłuższą żywotność drzewka. To prawidłowe działanie w przypadku uczciwych sprzedawców, którzy faktycznie ścinają choinki lub je importują je z Danii na kilka dni przed wigilią. Przy okazji warto zwrócić uwagę na kondycję iglaka, zanim wykrzykniemy „bierzemy tę!” Chodzi o to, aby przede wszystkim:

  • dokładnie przyjrzeć się igłom – brak zrolowanych krawędzi, przebarwień;
  • sprawdzić elastyczność gałązek – im bardziej sprężyste, tym lepsze;
  • zaobserwować, czy mają żywozielony, soczysty kolor.
  • jeśli zamierzamy zakupić jodłę kaukaską ciętą, sprawdźmy pień w miejscu cięcia – powinien być jasny z kropelkami żywicy.

Przy oglądaniu egzemplarza doniczkowego, sprawdźmy korzenie, wysuwając doniczkę lekko w dół – powinny być zwarte i dobrze rozwinięte jak w kwiatach, które hodujemy w naszych domach. Natomiast rozłożyste czy z dużym wypustem w dół (często uciętym) oznaczają nic innego jak nieuczciwą próbę szybkiej adaptacji choinki rosnącej w ziemi do warunków doniczki. Takich zdecydowanie nie kupujmy. Jodła kaukaska doniczkowa musi od sadzonki, aż do chwili sprzedaży rosnąć w specjalnej donicy (zwykle zakopanej w ziemi), aby cieszyć klientów długą żywotnością oraz opcją przesadzenia jej do ogródka po ustaniu mrozów.

Sprawdzone metody na długą świeżość choinki w Twoim domu: Wnieś do chłodnego pomieszczenia

Po wyborze odpowiedniego drzewka to najważniejsza czynność, którą należy zrobić. Można też zastosować hartowanie, polegające na przetrzymaniu choinki na ganku przez kilka dni, a następnie przeniesienie jej do miejsca docelowego – przeważnie salonu. Jeśli nie mamy czasu na hartowanie, to zapewnijmy jej optymalne warunki, a więc przykręćmy kaloryfery, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła maksymalnie 19°C. Taka wartość pozwoli choince zachować świeżość na cały świąteczny okres, a przy odrobinie szczęścia nawet do nowego roku. Jeżeli mamy taką możliwość, to stawiajmy drzewko z dala od źródeł ciepła.

Podlewanie i/lub zraszanie

To druga czynność niezbędna do wydłużenia żywotności jodły kaukaskiej z Danii. W przypadku drzewka ciętego, ustawmy je na dużym stojaku, a pod nim ustawmy wiadereczko z wodą (może być letnia). Dzięki temu zabiegowi choinka będzie nawodniona i utrzyma świeżość. Warto też skorzystać z oferty lokalnych sprzedawców, którzy do iglaków proponują zakup specjalnych stojaków wyposażonych w naczynie na wodę. To bardzo dobra opcja, ponieważ nie będziemy musieli szukać właściwego stojaka i odpowiedniego wiaderka. Korzystając z oferty, niewielkim kosztem otrzymamy praktyczne rozwiązanie, oszczędzając przy tym czas i nerwy, których tuż przed świętami nie brakuje. Ciekawą opcją i bardzo pożądaną jest również zraszanie gałązek choinki. Ogólnie rośliny (np. Paprocie i inne) uwielbiają takie wodne kąpiele, odwdzięczając się pięknym i zdrowym wyglądem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego wpisu nie będziecie już przetrząsać zakamarków Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co robić, by żywa choinka stała jak najdłużej. Sprawdzone metody, które opisaliśmy wyżej będą optymalne zarówno w odniesieniu do jodły kaukaskiej ciętej, choinki w doniczce z systemem korzeniowym, a także innych iglaków. Ponadto, nie bójmy się zadawać pytań sprzedawcy, sprawdzać drzewka przed zakupem, ponieważ często to najlepsza metoda, aby kupić świeżą choinkę.