Nadejście grudnia to najwyższy czas, aby na poważnie pomyśleć o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia oraz rozpocząć realizację większości planów, a w konsekwencji cieszyć się świątecznym czasem bez zmartwień. Oczywiście numerem jeden na liście zakupów będzie żywa choinka, która stanowi najważniejszy symbol świąt. Wielu z Was często kieruje do nas pytania, co zrobić aby naturalna choinka przetrwała święta, ciesząc swoim widokiem domowników i gości. Dlatego też poniżej przygotowaliśmy kilka kluczowych porad, które pomogą Wam nabyć odpowiednie drzewko oraz zachować jego świeżość przez długi czas.
Zanim przejdziemy do konkretów, pamiętajmy że żywotność iglaka zaczyna się już na etapie jej zakupu. W tym celu najlepiej wybrać się do szkółki lub na tradycyjne choinkowe stoiska handlowe Zator, które co roku pojawiają się w Waszej okolicy. Generalna zasada jest taka, aby kupować tuż przed świętami, ponieważ sprzedawcy tak samo, jaki kupujący odwlekają ten moment ze względu na spodziewaną dłuższą żywotność drzewka. To prawidłowe działanie w przypadku uczciwych sprzedawców, którzy faktycznie ścinają choinki lub je importują je z Danii na kilka dni przed wigilią. Przy okazji warto zwrócić uwagę na kondycję iglaka, zanim wykrzykniemy „bierzemy tę!” Chodzi o to, aby przede wszystkim:
Przy oglądaniu egzemplarza doniczkowego, sprawdźmy korzenie, wysuwając doniczkę lekko w dół – powinny być zwarte i dobrze rozwinięte jak w kwiatach, które hodujemy w naszych domach. Natomiast rozłożyste czy z dużym wypustem w dół (często uciętym) oznaczają nic innego jak nieuczciwą próbę szybkiej adaptacji choinki rosnącej w ziemi do warunków doniczki. Takich zdecydowanie nie kupujmy. Jodła kaukaska doniczkowa musi od sadzonki, aż do chwili sprzedaży rosnąć w specjalnej donicy (zwykle zakopanej w ziemi), aby cieszyć klientów długą żywotnością oraz opcją przesadzenia jej do ogródka po ustaniu mrozów.
Sprawdzone metody na długą świeżość choinki w Twoim domu: Wnieś do chłodnego pomieszczenia
Po wyborze odpowiedniego drzewka to najważniejsza czynność, którą należy zrobić. Można też zastosować hartowanie, polegające na przetrzymaniu choinki na ganku przez kilka dni, a następnie przeniesienie jej do miejsca docelowego – przeważnie salonu. Jeśli nie mamy czasu na hartowanie, to zapewnijmy jej optymalne warunki, a więc przykręćmy kaloryfery, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła maksymalnie 19°C. Taka wartość pozwoli choince zachować świeżość na cały świąteczny okres, a przy odrobinie szczęścia nawet do nowego roku. Jeżeli mamy taką możliwość, to stawiajmy drzewko z dala od źródeł ciepła.
Podlewanie i/lub zraszanie
To druga czynność niezbędna do wydłużenia żywotności jodły kaukaskiej z Danii. W przypadku drzewka ciętego, ustawmy je na dużym stojaku, a pod nim ustawmy wiadereczko z wodą (może być letnia). Dzięki temu zabiegowi choinka będzie nawodniona i utrzyma świeżość. Warto też skorzystać z oferty lokalnych sprzedawców, którzy do iglaków proponują zakup specjalnych stojaków wyposażonych w naczynie na wodę. To bardzo dobra opcja, ponieważ nie będziemy musieli szukać właściwego stojaka i odpowiedniego wiaderka. Korzystając z oferty, niewielkim kosztem otrzymamy praktyczne rozwiązanie, oszczędzając przy tym czas i nerwy, których tuż przed świętami nie brakuje. Ciekawą opcją i bardzo pożądaną jest również zraszanie gałązek choinki. Ogólnie rośliny (np. Paprocie i inne) uwielbiają takie wodne kąpiele, odwdzięczając się pięknym i zdrowym wyglądem.
Mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego wpisu nie będziecie już przetrząsać zakamarków Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co robić, by żywa choinka stała jak najdłużej. Sprawdzone metody, które opisaliśmy wyżej będą optymalne zarówno w odniesieniu do jodły kaukaskiej ciętej, choinki w doniczce z systemem korzeniowym, a także innych iglaków. Ponadto, nie bójmy się zadawać pytań sprzedawcy, sprawdzać drzewka przed zakupem, ponieważ często to najlepsza metoda, aby kupić świeżą choinkę.