Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

choinki-zator-zywotnosc-choinki

Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez pięknie udekorowanej choinki, która staje się ozdobą domu, wnosząc do niego świąteczny klimat. Na ubieranie choinki z niecierpliwością czekają wszyscy domownicy, jednak zanim zaczniemy dekorować świąteczne drzewko, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat niezbędnej pielęgnacji żywej choinki.

Właściwa pielęgnacja żywej choinki ciętej pozwala nie tylko przedłużyć jej żywotność, ale także znacząco ułatwić sobie życie. Dbając o choinkę, nie musimy obawiać się, że zacznie szybko tracić igły, a my spędzimy świąteczny czas na ciągłym sprzątaniu. Właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna także w przypadku choinek z bryłą korzeniową, które równie chętnie kupujemy przed świętami.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując żywą choinkę?

Po pierwsze i najważniejsze – kupujmy choinki ze sprawdzonego źródła. Drzewka, które pochodzą z odpowiednio prowadzonych plantacji, wyróżniają się doskonałą kondycją, która ma wpływ na ich żywotność. Dotyczy to zarówno choinek ciętych, jak i choinek z bryłą korzeniową, które możemy po świętach posadzić w ogrodzie.

Drugą ważną kwestią jest gatunek choinki. Najbardziej problematyczny okazuje się świerk pospolity, który szybko traci igły. Zdecydowanie lepszym wyborem są choinki, które nawet po uschnięciu nie gubią igieł, a zaliczamy do nich np. jodłę kaukaską. Co więcej, igły jodły nie kłują, więc ubieranie świątecznego drzewka jest przyjemniejsze.

 

ABC pielęgnacji żywej choinki

Jak dbać o żywą choinkę, aby przetrwała święta w doskonałej kondycji? Nie jest to wcale trudne! Trzeba jedynie przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwalają zapewnić bożonarodzeniowemu drzewku właściwe warunki.

Odpowiednio dobrana i pielęgnowana choinka cięta może cieszyć oko nawet 4 tygodnie. W przypadku choinki w doniczce, nie ogranicza nas czas, bo po posadzeniu w ogrodzie będzie przypominała nam cudowne święta, których była symbolem. Mniejsze choinki z bryłą korzeniową można z powodzeniem ustawić na balkonie lub tarasie.

Ważne! Nie każda choinka w doniczce to choinka z bryłą korzeniową! Zdarza się, że w doniczkach z ziemią sprzedawane są także drzewka cięte, choć ich cena wskazuje na to, że mamy do czynienia z choinką, którą możemy później zasadzić w ogrodzie.

Chcąc przedłużyć żywotność bożonarodzeniowego drzewka, powinniśmy:

  • kupić choinkę tuż przed świętami i ją zahartować – choinkę stopniowo przystosowujemy do coraz wyższej temperatury, wnosząc ją z zewnątrz np. do garażu;
  • utrzymywać właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w domu;
  • zrezygnować z ustawiania choinki w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła (kominek, kaloryfer), bo nawet przy odpowiednim podlewaniu, może zacząć szybko usychać;
  • pamiętać o systematycznym podlewaniu choinki z bryłą korzeniową (po wcześniejszym sprawdzeniu wilgotności ziemi), a także systematycznej wymianie wody choince ciętej;
  • zaopatrzyć się w specjalną odżywkę do choinek, która zapewni drzewku odpowiednią ilość składników odżywczych.

Aby przedłużyć żywotność choinki, możemy także zraszać ją wodą, jednak jest to polecane jedynie w przypadku lampek choinkowych, które są przystosowane do użytkowania na zewnątrz. Choinki nie zraszamy, gdy oświetlenie jest podłączone do prądu, a także należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przed wilgocią przedłużacza, jeżeli z niego korzystamy.

Żywa choinka dłużej będzie cieszyła nas swoim pięknym wyglądem, jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z oświetlenia LED, które emituje mniej ciepła niż tradycyjne lampki choinkowe.

 

Podsumowanie

Żywa choinka to doskonały wybór, jeżeli chcemy zyskać wyjątkową dekorację oraz cieszyć się aromatem żywicy. Kupując żywą choinkę u sprawdzonego sprzedawcy, zyskujemy pewność, że drzewko pochodzi z plantacji oraz jest w dobrej kondycji i przetrwa nie tylko przez kilka świątecznych dni. Warto zdecydować się na zakup choinki, której gałązki nawet po zaschnięciu nie gubią igieł i nie kłują np. jodły kaukaskiej, dzięki czemu unikniemy ciągłego sprzątania. Aby żywa choinka dłużej wytrzymała w temperaturze pokojowej, powinniśmy zapewnić jej prawidłowe warunki, pamiętając o podlewaniu drzewka, a także ustawiając choinkę z dala od źródła ciepła np. kaloryfera.