Kiedy choinki są wycinane?

Kiedy choinki są wycinane?

Wycinka drzewek świątecznych to bardzo ważny moment dla każdego szkółkarza, który latami dokonuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, by przeprowadzić rytuał ścinki. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wzięcie piły spalinowej lub ręcznej i wykonanie tej prostej technicznie czynności. Jednak gdy dodamy do tego zmieniające się warunki pogodowe, niestabilny ostatnio okres wegetacyjny oraz surowe wymagania klientów, to wycinka drzewka choinkowego może przysporzyć wiele problemów. Niniejszy wpis pomoże dowiedzieć się, jak to wygląda od strony plantatora.

Na wstępie warto podkreślić, że zarówno jodła kaukaska, jak i świerk pospolity to drzewa, które są wrażliwe na pogodę i warunki klimatyczne. Z tym zastrzeżeniem, że jodła jest i bardziej wymagająca, i bardziej wrażliwa. Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z plantacją drzewek świątecznych, to zdecydowanie powinien postawić na świerki. To gatunek nie tylko łatwiejszy w uprawie, ale również tańszy.

Choinki zgodnie z planem

Przyjrzyjmy się zatem kalendarzowi, który obowiązuje w przeciętnej szkółce choinek. Poznanie tego harmonogramu pozwoli na zrozumienie, dlaczego niektóre czynności są wykonywane właśnie w tym, a nie innym momencie roku. Opieka nad roślinami to wyzwanie dla osób cierpliwych i wytrwałych w dążeniu do celu, ponieważ doczekanie się pierwszej partii własnych drzewek może pochłonąć nawet 10 lat nieustającej pracy.

Jak wiadomo jodła kaukaska to piękna i stosunkowo droga choinka, która bardzo podoba się klientom. Ale jak to zwykle bywa nie ma nic za darmo. Wyższa cena wypływa głównie z tego, że albo jest importowana np. z Danii, albo jest uprawiana w Polsce, a to wymaga wielu lat zmagań z przeciwnościami natury.

W naszym kraju okres od stycznia do maja to czas, kiedy zalecana jest wyjątkowa ostrożność, gdyż są to najzimniejsze miesiące (styczeń-luty), a majowe przymrozki bywają zabójcze dla młodych drzewek, o kilkuletnich sadzonkach nie wspominając. Kiedy zapanuje względnie ładna aura, a temp. na stałe przekroczy 5°C, jodła wchodzi w fazę intensywnego wzrostu (mówimy o drzewkach w roku wycinki), która trwa aż do końca lipca. To właśnie wtedy notuje się największe przyrosty. Z kolei w sierpniu rozpoczyna się inwentaryzacja plantacyjnego drzewostanu, ponieważ można już dokonać podziału na klasy oraz oznaczyć odpowiednią etykietą. Spływają wstępne zamówienia od hurtowników i mniejszych sprzedawców – proces ten trwa przeważnie do końca października.

Polując na wycinkę

Jak wspomniano na wstępie, baczna obserwacja warunków termicznych oraz wywiązanie się z umów handlowych to bardzo trudne zadanie, ale jego realizacja jest niezbędna, by dostarczyć klientom najlepsze drzewka. Polowanie na wycinkę polega na uchwyceniu momentu, gdy wegetacja przechodzi w stan uśpienia. W chwili, gdy średnia dobowe temp. spadają poniżej 5°C, a pierwsze przymrozki za nami, to wyborna okazja, żeby rozpocząć inauguracyjną wycinkę choinek. Najczęściej jest to w okolicach 20 listopada i zwykle są to drzewka dla zagranicznych klientów.

W ostatnim tygodniu listopada zaczyna się spory ruch na plantacji, a także w centrum odbioru, ponieważ poszczególne grupy klientów przyjeżdżają po zakontraktowane partie jodeł i świerków. Najpierw po odbiór zgłaszają się duże hurtownie, a w pierwszej dekadzie grudnia detaliści. W ten sposób trwa choinkowy przekładaniec, czyli: wycinka, osiatkowanie, paletowanie, składowanie i odbiór drzewek przez kolejne grupy. Pod koniec drugiego tygodnia grudnia klienci detaliczni mogą w końcu zakupić wymarzoną, żywą choinkę – jodłę kaukaską. Ostatnie sztuki znikają na pniu, a spóźnialscy, przy dużej dozie szczęścia, zdobędą drzewka tuż przed Wigilią.

Jak widać, proces wycinki choinek przeplata się nie tylko z rożnymi pracami na plantacji, ale także z zamówieniami hurtowników i detalistów oraz w głównej mierze zależy od zakończenia okresu wegetacyjnego (niska temp. i przymrozki). Trwa zatem od końca listopada do połowy grudnia.