Listopad to miesiąc, kiedy coraz częściej zdarza nam się myśleć o nadchodzących świętach, uroczystej kolacji wigilijnej oraz efektownym przyozdobieniu mieszkania, domu lub firmy. Okazuje się, że dobrym przepisem na udane święta może być choinka. Jaka? Oczywiście żywa! Ale to dopiero początek długiej drogi, której zwieńczeniem będzie zajadanie się barszczem z uszkami czy zatorskim karpiem oraz dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie w towarzystwie rodziny i choinki. Skoncentrujmy się, więc na najważniejszym elemencie wystroju, czyli drzewku świątecznym i sprawdźmy, jak wybrać najlepsze.
Lepsza, bo naturalna
Dokładnie tak, a jeśli nie wierzycie, zapytajcie speców od ekologii, dlaczego choinka żywa jest bardziej przyjazna środowisku niż sztuczna. Przykład pierwszy z brzegu: świerk czy jodła rozkłada się około roku i wraca do ekosystemu, zasilając go cennymi składnikami odżywczymi; natomiast sztuczny iglak to plastikowo-metalowy kłopot dla przyrody przez co najmniej kilkaset lat oraz pułapka dla zwierząt. Powodów i przykładów można oczywiście mnożyć, dlatego przejdźmy do sedna.
Czym kierować się przy wyborze żywej choinki do domu?
Po pierwsze, zdecydujmy, jaki gatunek nam odpowiada. Co roku oferta lokalnych punktów handlowych, w tym w Dolinie Karpia staje się coraz bogatsza, a klienci mogą czuć się nieco zagubieni, czując moc możliwości dużego wyboru. Jednakże najczęściej wybieranymi kandydatami na świąteczne drzewka są: świerki i jodły kaukaskie. Dlaczego akurat te dwa gatunki? Ano dlatego, że to one są najpiękniejsze i wyróżniają się na tle innych swoją unikalną fizjonomią, kolorami oraz przypominają drzewka prosto z filmów czy bajek.
Świerk
Świerki sprawdzą się w mieszkaniach utrzymanych w minimalistycznym stylu skandynawskim, idealnie uzupełniając salonowe wnętrza. Co ciekawe, świerk to zwykle gwarancja intensywnego zapachu olejków eterycznych, które jednoznacznie wskażą domownikom i gościom, że święta już zagościły w domu. Świerk jest drzewem rozłożystym o dużych igłach, zajmującym sporo miejsca. Najczęściej kupowane są te sięgające sufitu. Istotną wadą świerków jest nadmierne wysychanie i gubienie igieł w wyniku przebywania w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności, które sprzyjają nadmiarowemu parowaniu.
Jodła kaukaska
Ciekawą alternatywą dla świerka i jego główną rywalką jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana), która zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. Na uwagę zasługują zwłaszcza choinki importowane z Danii, czyli obszaru ich szkółkowania, gdzie panuje łagodny i wilgotny klimat, a gleby sprzyjają wzrostowi. Warto dodać, że pierwotnym siedliskiem tych iglaków był i nadal jest, jak wskazuje nazwa, Kaukaz. Jodła kaukaska jako choinka to wyraz dobrego gustu oraz prosty sposób na spełnienie marzeń o wyjątkowym drzewku świątecznym. Każdy, kto spojrzy choć raz na tego iglaka od razu poczuje, że to idealny przepis na fantastyczną dekorację mieszkania lub domu. Gęsto rosnące gałązki, żywozielone igły oraz delikatny zapach sprawiają, że nie można oprzeć się chęci pozyskania właśnie takiej, naturalnej choinki. Dwiema najważniejszymi zaletami jodły kaukaskiej są: duża żywotność oraz trzymanie się igieł, mimo niesprzyjających domowych warunków. Wady? Jest droższa niż inne iglaki. Ale jak to mówią: coś za coś.
Na co zwracać uwagę, kupując choinkę naturalną?
Przede wszystkim zdecydować, czy będzie to drzewko cięte do stojaka czy może choinka doniczkowa (koniecznie z całym i nienaruszonym systemem korzeniowym!). Jeśli wybór padnie na ciętą, należy sprawdzić jej kolor – musi być intensywnie zielony oraz nie gubić igieł – to gwarancja, że jest świeża. Cięte wytrzymują do 2-3 tygodni.
Drzewka doniczkowe powinny mieć pełny system korzeniowy bez uszkodzeń i nacięć, najlepiej, jeśli były od sadzonki szkółkowane właśnie w doniczce. Dzięki temu taką choinkę można podlewać, a w efekcie wytrzyma znacznie dłużej (ok. 6 tygodni), a przy odpowiednim przezimowaniu w chłodnym pomieszczeniu może wytrwać do następnych świąt. Co więcej, wybierajmy sprawdzonych dostawców choinek z Danii, którzy posiadają doświadczenie, wiedzę i praktykę zarówno w selekcji choinek, jak i w ich prawidłowym przygotowaniu do sprzedaży.
Podsumowanie
Przepis na udane święta wymaga uwagi oraz dobrego poznania materii, czego wyrazem jest wybór i zakup choinki – głównej ozdoby domu, mieszkania lub firmy. Jeśli dobrze przemyślimy zakup oraz będziemy przestrzegać kilku wspomnianych wyżej zasad, z pewnością najbliższe święta zaliczymy do udanych.